poniedziałek, 9 sierpnia 2010

Fakty włosko- szwajcarskie
Powinna skupić się raczej na pisaniu o Szwajcarii, ale wciąż znajduje się pod wpływem wczorajszego dokumentu o Venezii* (Wenecja nieznana). Kolejna perełka do kolekcji (ma na myśli dokument).
Żadne miasto, w którym miała okazje przebywać nie wywarło na niej takiego wrażenia, z żadnym nie łączy  jej to, co z Venezią. W zasadzie sama nie potrafi określić czy jest to zauroczenie, zachwyt, miłość.
Miasto kanałów, uliczek, gondolierów. Miasto miłości, 209 mostów, kilkudziesięciu pałaców w tym IXw. Palazzo Ducal, ceramiki, jedwabiu, miejsce ucieczki Casanovy.

Nic więc dziwnego, że od dłuższego czasu jedno z marzeń Panny D. łączy się z pobytem w Venezii dłuższym niż 24 h. Jednocześnie myśl o niej powoduje u D. rosnące uczucie niepokoju. Woda- niegdyś przyjaciel miasta, dziś stanowi ogromne zagrożenie. By temu zapobiec od lat prowadzony jest szereg operacji. Wiążą się z tym rzecz jasna ogromne koszta (na dzień dzisiejszy obliczono, że potrzeba 1mld euro). Szacuje się, że prace nad zabezpieczeniem Venezii przed falami wody potrwają do ok. 2028 roku. W związku z trwającym już blisko 5 lat stale rosnącym uczuciem (w stosunku do Venezii) zapisała ją do listy miast, które pragnie zwiedzić w ciągu najbliższych 365 dni.
 A teraz czas na powrót do SzwajcariKilka podstawowych informacji dot. Szwajcarii:

  1. Stolica- Berno, liczba ludności- 7 725 200, powierzchnia 41 290 km²,
  2. Mieszkańców dzieli przede wszystkim język. Rdzenni Szwajcarzy posługują się szwajcarskim dialektem niemieckim, tak zwani Suisse Romande językiem francuskim, w jednonach Ticino prym wiedzie język włoski. Niewielka liczba osób posługuje się retoromańskim. 
  3. Kraj charakteryzuje się wysoką gęstością zaludnienia 182os/km² (Polska 122os/km²). Najbardziej kosmopolityczny ośrodek to Genewa, stolicą gospodarczą i najludniejszym miastem jest Zurych (370 tys. ludzi).
  4. Obcokrajowcy stanowią aż 21% mieszkańców- ścisła czołówka państw o największym odsetku cudzoziemców. Większość obcokrajowcy to obywatele państw UE i krajów EFTA. Największą grupę stanowią Włosi (18%)- PANNA D. W SWOIM ŻYWIOLE.
  5. Portret Szwajcarów- stereotypy mówią, że mieszkańcy Ticino są bardziej wylewni i mniej konwencjonalni, Szwajcarzy niemieckojęzyczni surowi, zaś ludność frankojęzyczna charakteryzuje się otwartością, ale i lenistwem. Popularne porzekadło dzieli Szwajcarów na tych, którzy żyją, by pracować- niem. (zaiste cholernie to do niej pasuje;)) i tych, którzy pracują, żeby żyć- franc., włos. Wszystkich Szwajcarów łączy jednakże jedna, charakterystyczna cecha- kochają porządek. Począwszy od wypielęgnowanych trawnikach, skończywszy na zsynchronizowanym systemie komunikacji. Szwajcarska precyzja. 
 Tośmy się dokształcili :)

Pozdrawiam, D.

*Bardzo nie lubi niektórych tłumaczeń nazw własnych. Szczególnie tych włoskich :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz